letectví a foto

Pardubice LKPD

 

Pozn. mapu spoterských míst ve větším rozlišení naleznete na konci tohoto článku.

 

    Spotterské místo A - práh dráhy 09

   

    GPS souřadnice: 50°0'44.659"N, 15°43'25.879"E

 

 

    Místo je hned u plotu letiště. Můžete zde fotografovat startující a přistávající letadla na dráhu 09. Pokud svítí slunce, tak ho máte skoro celý den z boku, nebo v zádech a nefotíte tak proti slunci. Musíte mít s sebou ale hliníkové schůdky, abyste mohli fotit nad plotem.

 

    K místu se dostanete tak, že autem přijedete do Starého Mateřova, kde na T křižovatce sjedete z hlavní cesty na zpevněnou cestu a po ní dojedete až k místu F (50°0'34.338"N, 15°43'27.307"E), kde musíte nechat auto. V lesíku je totiž schovaný dřevěný mostek, přes který bych nedoporučoval autem přejíždět. Dál už musíte po zpevněné cestě pěšky cca 300 metrů až k plotu letiště a místu A.

 

 

    Spotterské místo B

 

    GPS souřadnice: 50°0'34.338"N, 15°43'27.307"E

 

    Místo je taky u plotu letiště v jeho zlomu. Můžete zde fotit prolétající letadla při display vystoupení. Budou létat přímo před Vámi, nebo nad Vámi. Slunce máte opět skoro celý den v zádech. Hliníkové schůdky jsou nutností.

 

    K místu se dostanete tak, že přijdete k místu A a podél plotu jdete dále až k jeho zlomu, cca dalších 800 metrů od místa A. Můžete si samozřejmě k focení vybrat místo kdekoliv mezi místy A a B. Podél plotu vede vyšlapaná pěšinka. Vlastně se dá po této pěšince projít kolem dráhy dále a potom po panelové cestě  znovu kolem plotu letiště až k druhému prahu dráhy (místo D), nicméně k druhému prahu dráhy se dá přijet autem blíže ze Starých Jesenčan viz. dále.

 

 

    Spotterské místo D - prah dráhy 27

 

    GPS souřadnice: 50°0'41.217"N, 15°45'19.205"E

 

 

    Místo je u plotu letiště a u prahu dráhy 27. Můžete zde fotografovat startující a přistávající letadla na dráhu 27. Slunce máte také od rána až do večera v zádech. Vezměte si s sebou hliníkové schůdky k focení přes plot.

 

    Na toto místo se dostanete autem ze Starých Jesenčan. Projedete kolem obecního úřadu a cca 200 metrů za ním zabočíte na náměstíčku vpravo a pojedete dále cca 350 metrů na konec obce. Dále pojedete rovně po zpevněné cestě až k místu C (50°0'35.302"N, 15°45'17.580"E). Pozor tato zpevněná cesta je docela nerovná a místy se ztrácí v poli. Kdo si vážíte svého auta, nejeďte až k místu C, ale odstavte jej už na cestě dříve a dále jděte pěšky. Kdo jste otrlejší, můžete dojet autem až k plotu na místo D, kde začíná panelová cesta. Ta vede podél plotu až místu E. Ale pozor, opět je docela nerovná a musíte jet pomalu, nebo si odrovnáte auto.

 

 

    Spotterské místo E

 

    GPS souřadnice: 50°0'42.581"N, 15°44'33.478"E

 

    Místo je u plotu letiště, kde panelová cesta zatačí vlevo od dráhy. Fotit musíte přes plot, takže schůdky s sebou. Slunce máte skoro celý den v zádech, jako u všech míst na jižní straně letiště.

 

    Na toto místo se dostanete po panelové cestě z místa D buď autem, nebo pěšky podél plotu. Panelová cesta je celkem úzká a je problém z ní odstavit auto tak, aby jiné mohlo kolem vašeho auta projet. Občas po této cestě projedou i vojáci, takže auto z cesty odstavit musíte, ať se kolem něj dá projet. Doporučuji auto nechat někde na začátku panelové cesty u místa C a dál jít pěšky.

 

    Místa C a F - možnost zaparkování

 

    Místo C - GPS souřadnice: 50°0'35.302"N, 15°45'17.580"E

    Místo F - GPS souřadnice: 50°0'34.338"N, 15°43'27.307"E

 

 

    Tento článek samozřelmě neberte jako jediný přehled spotterských míst okolo letiště v Pardubicích. Kolem letiště určitě najdete i jiná a možná i zajímavější místa, odkud se dají letadla fotit. Místní spotteří určitě tato místa znají a dají mi za pravdu. Já z Pardubic nejsem, takže okolí letiště neznám dokonale, proto se omlouvám za možné nepřesnosti v tomto článku, kterých jsem se mohl dopustit. Nicméně si myslím, že spotterům, kteří navštíví letiště v Pardubicích poprvé, může tento článek pomoci. Sám jsem si při minulé Aviatické pouti musel okolí letiště projet a výše popsaná místa najít. Kdyby takovýto článek existoval dříve, zcela jistě bych ho také využil.

 

Mapa spotterských míst Pardubice LKPD

/album/mapa-spotterskych-mist-pardubice-lkpd/mapa-pardubice-celkova-jpg/

Vyhledávání

Kontakt

Petr Bílý - letectví a foto