letectví a foto

Nehoda De Havilland DH.82A Tiger Moth v Německu

06.09.2010 20:49

auf (Německo) - Při nehodě na letecké show nedaleko bavorského Norimberku dnes zemřela jedna žena a 38 lidí bylo zraněno. Malý vrtulový dvojplošník De Havilland DH.82A Tiger Moth, registrace D-EBKT, tu vjel do skupiny diváků poté, co pilot při startu nejspíš ztratil nad strojem kontrolu. Pět zraněných je ve vážném stavu, oznámila podle agentury DPA v podvečer německá policie.

 

 

Nehodu nepřežila šestačtyřicetiletá žena z nedalekého Laufu, kterou zasáhla vrtule letounu. Žena zemřela na místě, pilot stroje vyvázl s šokem.

Sedmdesát let starý dvouplošník De Havilland DH.82A Tiger Moth se podle policie rozjížděl k letu ve formaci, když náhle zatočil doprava a vjel do přihlížejících diváků. "Zrovna jsme pili kafe, když najednou začaly vzduchem létat stoly a židle a před námi jsme měli vrtuli stroje," popsal dění jeden ze svědků. Historické letadlo se zastavilo asi 20 metrů před kontrolní věží a převrátilo se na předek.

 

 

Proč při startu nečekaně zabočilo doprava, je stále nejasné. Několik svědků vypovědělo, že nenabralo dostatečnou rychlost, aby mohlo vzlétnout. "Pilot asi ztratil kontrolu nad svým letadlem," uvedl podle DPA nejmenovaný policista.

Muže, který leteckého veterána řídil, ještě večer vyslechla policie. Podle ní šlo o zkušeného pilota, který na starých strojích létá už 15 let a 12 let se účastní podobných přehlídek.

 

 

Nehoda se odehrála na letišti Lillinghof, ležícím asi 25 kilometrů severně od Norimberku, asi 45 minut po začátku leteckého dne, na který se přišlo podívat 3000 až 3500 návštěvníků. Po nehodě byla akce konající se od roku 1969 okamžitě přerušena. Na místě zasahovalo přes 100 hasičů, zdravotníků a záchranářů a několik lékařských vrtulníků, které dopravovaly těžce zraněné do nemocnic.

 

 

Ve stejný den postihla nehoda také letecký den v hesenském Langenselboldu. Pilotovi se tam po nastartování motoru pomocí vrtule nekontrolovaně rozjel malý letoun a narazil do živého plotu, v němž zůstal stát. Tato nehoda se obešla bez zraněných.

Zdroj www.ctk.cz/.

 

Havarovaný letoun De Havilland DH.82A Tiger Moth vystoupil letos v červnu také v České Republice na statické stojánce i v letové ukázce Aviatické pouti v Pardubicích.

 

 

Fotografie z místa nehody naleznete také zde www.ceskenoviny.cz/.

Vyhledávání

Kontakt

Petr Bílý - letectví a foto