letectví a foto

Čeští tygři v gripenech porazili nejlepší letky NATO!

15.10.2010 09:37

Autoři: Natoaktual.cz, Lubomír Světnička            Foto: Petr Bílý

 

Platí za elitu vojenského letectva doma a od nynějška i mezi spojenci. Čeští stíhači s gripeny na prestižním mezinárodním cvičení v Nizozemsku porazili své kolegy a stali se absolutně nejlepší tygří letkou NATO. 

 

Když čáslavská 211. taktická letka s letouny Jas-39 Gripen získala počátkem minulého týdne plné členství v prestižním klubu tygřích letek NATO, byl to obrovský úspěch.

Do elitního klubu nejlepších letců v rámci Aliance totiž nevezmou jen tak kohokoli. Plnému členství předcházejí většinou roky práce. České letectvo doposud mělo mezi tygřími letkami jediného zástupce - 221. letku bitevních vrtulníků z Náměště nad Oslavou.

Teď čeští letci s gripeny úspěch ještě znásobili, když se stali nejlepší tygří letkou a na rok získali do držení unikátní stříbrnou sošku tygra (Silver Tiger Trophy).

"Nově přijatá letka gripenů z Čáslavi jen potvrzuje, že jsme se stali špičkou mezi nejlepšími letkami NATO," uvedl velitel vzdušných sil Jiří Verner.

 

664 misí za dva týdny

Během cvičení na základně Volkel nizozemského letectva letci absolvovali dohromady stovky realistických misí. Do cvičení tygřích letek se každoročně zapojí až 60 letounů a vrtulníků. Piloti plní různé náročné letové úkoly, jako je například doprovod vrtulníků s výsadkáři nad nepřátelským územím, vyhledávání a ničení cílů v týlu protivníka nebo záchrana sestřelených kolegů.

 

 

Ve cvičných operacích spolupracují stíhači, piloti vrtulníků i speciálních průzkumných letounů včasné výstrahy AWACS.

Celé cvičení je zároveň i velmi prestižní soutěží o titul nejlepší tygří letky. Ty obecně platí v zemích Aliance za skutečnou elitu, jde tedy o soupeření těch nejlepších z nejlepších. Za splnění dílčích misí, ale i další doplňkové disciplíny, jako například sportovní hry nebo společenské vystupování, získávají letci body.

Nedílnou součástí hodnocení je pochopitelně i originální ztvárnění tygřích symbolů, kterými se letouny a vrtulníky elitních letech pyšní. Vítězná letka pak získá na rok do držení trofej v podobě stříbrné sošky tygra z dílny světoznámého londýnského zlatnictví Mappin and Webb.

Českou republiku v elitním klubu dlouhé roky úspěšně zastupuje dříve přerovská 231. letka a po stěhování do Náměšti nad Oslavou přejmenovaná 221. letka bitevních vrtulníků Mi-24/35. Právoplatným členem se letka stala v roce 2001 a byla vůbec první letkou z bývalého východního bloku, která získala plné členství. O rok později už čeští letci v této soutěži v Portugalsku zvítězili.

Tradice tygřích letek vznikla už za druhé světové války mezi americkými piloty. V šedesátých letech minulého století se piloti tygřích letek armád členských států NATO začali na několikadenních manévrech setkávat, aby společně procvičili nové způsoby leteckého boje, vyměnili si zkušenosti či otestovali stroje svých kolegů.

Vyhledávání

Kontakt

Petr Bílý - letectví a foto