letectví a foto

Nabídka kalibrace vašeho monitoru

 

Pokud chcete, aby Váš monitor zobrazoval fotografie barevně správně, tak jak byly upraveny, je potřeba, aby jste měli správně zkalibrovaný monitor - správně nastavený barevný profil ve Vašem počítači.

 

Kalibrace umožňuje nastavit a udržet Váš monitor v konstantním stavu tak, aby při dlouhodobém používání zobrazoval barvy stále stejným způsobem.

 

Pomocí kalibrace můžete vytvořit a uložit ve Vašem počítači ICC profil, který popisuje charakteristiky Vašeho monitoru jako je: White Point (bílý bod), Tone Response (přenosová charakteristika) a primární RGB barvy. Tento ICC profil je pak použit kompatibilními aplikacemi jako je např. Adobe Photoshop, Indesign, Illustrator, Corel Draw, Zoner Photo Studio atd. tak, aby barvy zobrazovaly správně.

 

Možností kalibrace - nastavení zobrazování barev na Vašem monitoru je několik:

 

- první způsob je nastavit barvy na Vašem monitoru "od oka" např. dle vytištěné kalibrační fotografie z fotolabu, kam chodíte vyvolávat své fotografie. Tento způsob je však poměrně náročný a ne každý ho zvládne. Musím přiznat, že tímto způsobem jsem monitor nastavolal několikrát a nikdy jsem nedosáhl optimálního výsledku. Tento způsob je spíše pro hodně zkušené fotografy, kteří mají pro barvy cit.

 

- druhý způsob je využití softwaru pro kalibraci monitoru např. Adobe Gamma. Pomocí tohoto softwaru v několika krocích zkalibrujete Váš monitor. Jednoduchý návod je např. zde. Kalibraci monitoru pomocí Adobe Gamma jsem zkoušel také několikrát, ale výsledek také nikdy nebyl úplně optimální. Asi nemám pro barvy takový cit, proto jsem delší dobu uvažoval o třetí možnosti kalibrace - pomocí kalibrační sondy.

 

- třetí způsob kalibrace (a musím říct, že zaručeně nejlepší) je tedy pomocí kalibrační sondy. Kalibrační sonda je vlastně hardwarové a softwarové zařízení, které Vám monitor zkalibruje prakticky samo. Kalibračních sond se prodává několik typů. Jejich cena se pohybuje zhruba od 2 tisíc korun po několik desítek tisíc korun. Obecně o kalibračních sondách asi platí, čím dražší, tím kvalitnější. Nicméně já jsem se díky cenové přijatelnosti rozhodl pořídit si kalibrační sondu Spyder 3 Express od firmy Datacolor. Je prakticky asi ta nejlevnější, která se dá na trhu pořídit, ale raději jsem se rozhodl zkalibrovat si monitor levnější sondou, než mít monitor zkalibrovaný "od oka", nebo pomocí Adobe Gamma. Výsledek kalibrační sondou je opravdu lepší.

 

 

 

Pokud máte zájem o kalibraci Vášeho CRT, nebo LCD monitoru pomocí kalibrační sondy Spyder 3 Express, kontaktujte mne. Nabízím tuto možnost kalibrace zájemcům z Ostravy a blízkého okolí.

 

Kontaktujte mne prosím pomocí kontaktního formuláře níže, e-mailem na petrbily@centrum.cz, nebo na ICQ 344 673 659.

 

Cena za kalibraci monitoru: 300,-Kč + cena za dopravu.

 

Podmínkou je, mít v PC operační systém Windows.

 

Kontaktujte nás

Vyhledávání

Kontakt

Petr Bílý - letectví a foto